GSM autoalarmy

Ako taký GSM Alarm vlastne funguje a popis jeho súčastí

Srdcom GSM alarmu je centrálna jednotka s prijímačom informácií od detektorov a kľúčeniek
Centrálna jednotka je prostredníctvom ovládacích kľúčeniek , prípadne SMS na diaľku uvádzaná do požadovaného stavu , nazývame ho zaistenie a odistenie , poprípade zastřežení a odkódovaniu . Chytré alarmy navyše umožňujú takzvané čiastočné zaistenie , v ktorom sú sledované len niektoré čidlá , táto funkcia je zaujímavá tým , že môžete zabezpečiť napríklad len príchodové chodbu a vo zvyšku bytu sa normálne pohybovať .
V zaistenom stave jednotka pri príjme informácie z pohybového detektora odovzdáva informáciu cez GSM modul na naprogramované telefónne čísla , SMS alebo volanie , vo väčšine zariadení je toto nastaviteľné , u tých lepších zariadení je možné definovať text správy a to pre každý detektor zvlášť , takže viete , kde poplach vznikol .


Centrálna jednotka by mala byť umiestnená na čo najskrytejším mieste ! Keď páchateľ zneškodnia PIR detektory toľko sa nestane , pretože ukrytá centrálna jednotka už o poplachu vie a môže ho zasielať užívateľom .


Programovanie - nastavenie centrálnej jednotky
Každý alarm je nutné nastaviť k obrazu užívateľa . Aj u tých najjednoduchších je nutné nastaviť minimálne telefónne čísla príjemcov . Možnosti sú nasledovné - SMSkou v nejakom predpísanom tvare , zavolaním s DTMF voľbou , počítačom pomocou USB kábla alebo najpohodlnejšie z počítača a webového prehliadača pohodlne na diaľku .
Napájanie centrálnej jednotky


Napájanie GSM alarmov je väčšinou riešené sieťovým adaptérom , zálohovanie batériou by malo byť u alarmu samozrejmosťou . Výhodou je možnosť informácie o výpadku a obnove sieťového napätia , poprípade vybitom záložným akumulátora . Tu stojí za zmienku , že zlyhanie ľubovoľnej časti GSM Alarmu spôsobí celkovú nefunkčnosti zariadenia . A je až neuveriteľné , kde všade dokážu dnes niektorí výrobcovia šetriť , áno i na tak základnej časti ako je sieťový zdroj . Uvedom me si , že alarm je zariadenie , ktoré je trvalo pod prúdom a preto aj sieťový zdroj je neustále zaťažovaný a preto by mal byť kvalitný . Dnešné moderné spínané zdroje sú síce krásna vec ( sú ľahké a malé ) , ale keď výrobca v nich zašetří napríklad na filtračných elektrolytických kondenzátoroch má to na životnosť zdroja fatálne následky .
pohybové detektory


Najbežnejšie sa pre zabezpečovacie systémy používajú pohybové PIR detektory - PIR čidla ( Passive InfraRed Motion Sensor ) . Tie detekujú zmenu teplôt , pohybujúce sa osoba v objekte je práve pohybujúcim sa " telesom " s inou teplotou ako je teplota v objekte a preto je detektorom zachytená . Spoľahlivé snímač sa vyznačuje tým , že nespôsobuje falošné poplachy . Celkovo alarm s falošnými poplachy je alarm k ničomu . Práve pre elimináciu falošných poplachov sa používa digitálne spracovanie signálu z vlastného detektora mikroprocesorom , ktorý podľa často patentovaných algoritmov ( rýchlosť zmeny veľkosť zmeny atd) rozhodne či sa jedná o pohyb v miestnosti alebo nie .


Ďalšou veľmi dôležitou funkciou bezdrôtového snímača je pravidelný test stavu batérie a pravidelné spojenie s centrálnou jednotkou , tá tak vie , že komunikácia funguje a snímač je funkčný , ak je batéria slabá upozorní o tom užívateľa potrebné SMSkou . Tieto funkcie bohužiaľ u veľkej rady tých lacnejších GSM alarmov chýba úplne a pritom sú elementárne dôležité !
Každý detektor tvorí takzvanú strážne slučku . Dokonalý alarm umožňuje nastaviť či sa má jednať o slučku oneskorenou, okamžitou vnútorné alebo plášťovú či 24H . Z názvov je jasné k čomu ktorá slučka je , oneskorená slučka dovoľuje vstúpiť do objektu a vklidu odhlídat ( zasielanie poplachu je omešká o príchodové zopoždění ) , okamžitá slučka sa volí pre takúto miestnosť , kam nemožno užívateľom vstúpiť bez toho aby nevykonal odhlídání . Rozlíšenie vnútornej a plášťová slučka slúži pre možnosť čiastočného zahlídání ( už zmieňované vyššie ) , pri ktorom sa strážia len plášťové slučky , bežný príklad použitia je keď v dome spíte na 1. poschodí a chcete zahlídat treba prízemí .


Za zmienku stojí aj vlastnosť , ako je snímač schopné " vyžmýkať " batériu , dobrý konštruktér osadí čidlo tkzv . DC - DC Step Up konvertorom , ktorý je schopný bežať aj keď má sada batérií len 1V , lacný PIR detektor bez takého obvodu prestáva pracovať keď je v batériách ešte 50 % energie , čo má potom samozrejme vplyv na interval výmeny batérií , obzvlášť keď sa jedná o snímač s pravidelnými testovacími prenosmi .
 

Ďalším článkom je siréna , ktorá má svojim spustením pri poplachu prilákať pozornosť na napadnutý objekt a prípadne vyrušiť páchateľa . Siréna sa často pripája k alarmom káblom , pretože sa často inštaluje v blízkosti centrálnej jednotky . Pri tomto riešení vzniká základná nevýhoda a to síce v tom , že páchateľ ju podľa zvuku nájde a pri jej zneškodňovaní môže poškodiť aj centrálnu jednotku , ktorá má za úlohu v túto chvíľu odosielať poplachy ! Preto pre GSM alarmy je idealní opäť bezdrôtová siréna s vlastným napájaním , ktorá je inštalovaná na inom mieste ako centrálna jednotka a jej poškodením nedôjde ani k poškodeniu ani k prezradeniu umiestnenie centrálnej jednotky a tá tak môže v pokoji zasielať poplachové SMS .
Sú používatelia ktoré ani sirénu neinštalujú s tým , že chcú páchateľa skôr nechať polapiť alebo sú názoru , že ju aj tak nikto nebude počuť .
simka


Keďže v GSM alarmu je vlastne mobilný telefón , tak musí mať v sebe SIM kartu a tým svoje telefónne číslo . Možno používať ako SIM predplatenú , tak sim tarifné . Dnes už je výhodnejšie používať tarifný SIM s nejakým minimálnym alebo nulovým tarifom , rôzne partnerské SIM karty a pod Predplatená karta má základnú nevýhodu v takzvanej časovej expirácii , tým tlačí väčšina operátorov svojich zákazníkov kartu pravidelne dobíjať . Z praxe to znamená , že sa vám tam hromadia kredit .


Nie je Alarm ako Alarm aj keď " obsah krabice " vyzerá rovnako ...
Ako konštruktéri a vývojári sme si samozrejme vyskúšali a pozreli sa do radu konkurenčných zariadení rôznych cenových relácií . Napríklad zistenie , že výrobca použije čip , ktorého katalógové napájacie napätie je 3 - 5V a zariadení ( PIR detektor ) beží na dve tužkové baterky bez ďalšieho DC - DC konvertora ( cca 1USD naviac ) je viac než zarážajúce . Pre Vás menej technické - dve tužkové batérie majú po niekoľkých týždňoch prevádzky v zariadení rozhodne menej ako 3V ( napájanie čipu je mimo hodnotu predpísanú výrobcom ! ) A navyše menovitá kapacita batérií je určená podľa katalógu výrobcu často až pre konečné napätie 1.6V ( počítané na dva sériové články ) , potom o nejakej spoľahlivosti a stabilite zariadenie nemôže byť moc reč , nehľadiac na to , že prestane snímač pracovať , keď sú batérie vybité ešte len z jednej polovice a ste nútení ich vyhodiť , potom zase nemôže byť reč o modernom " zelenom " produktu . Ako asi môže vyzerať Firmware v centrálnej jednotke od takéhoto výrobcu ?


Najväčším paradoxom je to , že takéto zariadenie ani nevie dať užívateľovi vedieť nielen o tom , že bude batéria čoskoro vybitá , ale užívateľ sa ani nedozvie , že je nefunkčný celé čidlo , funkcie testu prenosu s čidlom jednoducho chýba úplne . Ako sa taká chyba v dnešnej dobe môže vôbec vyskytnúť ? Jedná sa o základné neznalosti konštruktérov či dokonca snaha vyrobiť niečo čo nejako chvíľku funguje ? Alebo je to útok na lákavo nízku obstarávaciu cenu , za ktorú samozrejme zaplatí zákazník v lepšom prípade častou výmenou batérií , v tom horšom nespoľahlivú alebo žiadnou funkciou takéhoto zariadenia . A čo na to naša zemeguľa ?
Utvrdilo nás to nielen v tom , že predovšetkým skúsenosti a starostlivá práca tvoria perfektný výrobok , nie túžba ušetriť každý halier v nákladoch na výrobu . Pre nás to bola tiež odpoveď na to , ako je možné že takéto zariadenie je možné kúpiť hotové 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie